Duże ryzyko udaru słonecznego; zagrożenie życia; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; duże zagrożenie pożarowe.

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Szczecinie wydało kolejne ostrzeżenie meteorologiczne przed upałem dla województwa zachodniopomorskiego.   Przewiduje się wzrost temperatury maksymalnej od 30-32 st.C od godz. 12:00 dnia 15.07.2010 do 32-35 st.C do godz. 20:00 dnia 17.07.2010 r.

Strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, WOPR, Sanepid oraz inne służby skoncentrowały swoje wysiłki w celu zapewnienia społeczeństwu a szczególnie dzieciom i młodzieży bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Przeprowadzane są więc kontrole w obiektach wczasowych a przy okazji pogadanki, rozmowy i rozdawanie ulotek uświadamiających o bezpiecznych zachowaniach podczas letniego wypoczynku.

Ratownik medyczny Marek Golak zespołu wyjazdowego pogotowia ratunkowego w Dziwnowie informuje, że zostali wezwani do kobiety na plaży, poszkodowana miała podwyższoną temperaturę oraz drgawki, ujawniła, że spędziła ostatnie sześć godzin na słońcu racząc się piwem dla ochłodzenia organizmu – doznała przegrzania układu termoregulacji – Marek prosi o normalną rozwagę i umiar podczas upałów, dodaje aby pić dużo wody i chronić głowę od przegrzania w najgorętsze godziny dnia.

Ratownicy WOPR przypominają o niebezpieczeństwie samotnego odpływania z dala od brzegu oraz pilnowania aby nasze pociechy nie oddalały się samotnie od rodziców.

Antonina Kawecka z Sanepidu ostrzega o niebezpieczeństwie zbyt długiego opalania zwłaszcza w godzinach 10:00 – 14:00, prosi o ochronę niemowląt i dzieci przed nadmiarem promieniowania UV, przypomina o skuteczności ochrony wzroku okularami z filtrem UVA i UVB.

Dodaj komentarz