Katastrofalne zagrożenie pożarowe lasów


Strażacy apelują o rozsądek i rozwagę podczas przejeżdżania przez obszary leśne. Jest tak sucho, że każda iskra może doprowadzić do bardzo groźnego w skutkach pożaru.

Czesław Skubisz odpowiedzialny za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie Rokita informuje, że od trzech tygodni obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka zawiera w sobie tylko 11 – 12 % wody – jeżeli przez kolejne pięć dni na godzinę 9:00 jej wilgotność spadnie poniżej 10% zostanie wprowadzony obligatoryjny zakaz wchodzenia do lasu. Statystyki pokazują, że 99% przyczyn pożarów lasów jest powiązane z obecnością człowieka na jego terenie – praca urządzeniami mechanicznymi, transport, palenie tytoniu oraz rozniecanie ognisk jest w tym okresie bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do powstania groźnego pożary lasu, który w warunkach wietrznej pogody będzie żywiołem nie do opanowania.

Niech przykład wielkiego pożaru lasu 26 sierpnia 1992 w Kuźni Raciborskiej gdzie spaliły się wozy bojowe oraz zginęło kilku strażaków będzie dla nas przestrogą.

Dodaj komentarz