Turniej pożarniczy w OSP Jarszewo

Walka o podium była zażarta  

4 marca 2011r, w piątkowy poranek, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie, odbył się etap miejsko-gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Turniej rozgrywany był pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

W turnieju uczestniczyli finaliści etapów szkolnych, w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, łącznie 40 uczestników z 8 szkół gminy Kamień Pomorski.

Na początek uczestnikom przyszło się zmierzyć z testem. Wyświetlane jako prezentacja multimedialna pytania budziły różne emocje wśród uczestników, były uśmiechy ale i miny zakłopotania. Pytania, po 30 w każdej kategorii, były sprawdzianem wiedzy między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, podstawowych informacji o Ochotniczych Strażach Pożarnych w gminie Kamień Pomorski, o sprzęcie pożarniczym oraz samochodach bojowych. Uczestnicy w trakcie czekania na swoją kategorię oraz przed egzaminem ustnym przypominali sobie nazwy sprzętu i zastosowanie na garażach i przy samochodach pożarniczych OSP Jarszewo.

W kategorii szkoły podstawowe uczestniczyło 15 zawodników i zawodniczek. Pytania nie sprawiły większych problemów, co skutkowało tym, że do części ustnej awansowało aż 8 osób. Na miejscu V uplasowało się trzech zawodników z tą samą liczbą punktów. Część ustna składała się z trzech pytań. Było trzeba wymienić wszystkie OSP z gminy Kamień Pomorski, omówić wskazany sprzęt pożarniczy oraz uporządkować samochody pożarnicze do danych jednostek OSP. W finale walczyło dwóch braci, z których to Ernest Niedźwiedź zajął I miejsce z wynikiem 33 pkt, jego brat Jakub II miejsce z 32 pkt, a na trzecim uplasowała się reprezentantka SP Górki i OSP Stawno Weronika Krupska z 28 pkt.

Z gimnazjum na turniej przyjechało tylko trzech zawodników, więc już na początku można było im gratulować podium. W tej kategorii nie było potrzeby organizować części ustnej. Bezkonkurencyjny dla swojej koleżanki i kolegi był Radosław Szczakowski (ubiegłoroczny uczestnik turnieju na szczeblu województwa zachodniopomorskiego). Miejsce II zajął Patryk Szefer, zaś III Aldona Szczepańska.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych trwała konkurencja pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym a Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych z Kamienia Pomorskiego, ponieważ ZSZ Benice nie zgłosiły się do turnieju. Zawodnicy z klas o profilu pożarniczym już od początku wyrastali na faworytów turnieju, choć zawodnicy LO nie odpuszczali. Do części ustnej awansowało trzech z ZSZ i dwóch z LO. Małe różnice punktowe z testów wzbudzały dodatkowe emocje. Część ustna składała się z trzech pytań, na które z całej piątki tylko dwie osoby odpowiedziały prawidłowo na swoje pytania. Na podium wskoczył Maciej Szczakowski z LO, który wygrał rywalizacje z Jakubem Pazikiem o 1 punkt i zajął tym samym III miejsce. O zwycięstwo walczyli zawodnicy ZSZ Kamień Pomorski: Damian Rzymkiewicz i Damian Wojciechowski. Lepszy okazał się ten pierwszy i z łącznym wynikiem 24 pkt zajął I miejsce.

Podczas gdy odbywały się egzaminy ustne pozostali uczestnicy oglądali prezentacje z działalności OSP Jarszewo z lat 2006-2010.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary, zaś wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani złotym medalem „Uczestnik OTWP 2011”. Nagrody zostały zakupione ze środków Urzędu Miejskiego (utrzymanie Ochotniczych Straży Pożarnych) i dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, za które serdecznie dziękujemy.

Podsumowanie turnieju rozpoczął ustępujący już Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kamieniu Pomorskim druh Ariel Juszczak. Podziękował reprezentantom szkół, że przez ostatnie 4 lata uczestniczyli w turnieju pożarniczym, który organizował i za to, że z roku na rok poziom turnieju robił się co raz wyższy. Podziękowania kierowane również były na ręcę Pani Bożeny Górskiej – Sekretarz Gminy, która reprezentowała Burmistrza Kamienia Pomorskiego na turnieju oraz strażaków OSP Jarszewo za pomoc w organizacji turnieju.

Tym samy kolejny turniej pożarniczy jest już za nami. Teraz za finalistów etapu miejsko-gminnego trzymamy kciuki by ich sukcesem był awans z etapu powiatowego na wojewódzki.

Tekst: Ariel Juszczak

Zdjęcia: OSP Jarszewo i Daniel Kowaliński

Dodaj komentarz